מומחים בהצלת שיניים

טיפול שורש

שן מורכבת משלוש שכבות- אמייל דנטין ומוך. המוך הינו הרקמה הפנימית והחיה של השן. דלקת במוך השן יכולה להתפתח על רקע זיהומי (עששת- ריקבון השן) או חבלה. בטיפול השורש מוציאים מתוך שורש השן את רקמת המוך החולה, מחטאים את השורש ומכניסים לתוכו חומר האוטם את פנים השן מפני חדירת מזהמים.

עזרה ראשונה

כאבים המעירים משינה בלילה הינם במקרים רבים על רקע דלקת בלתי הפיכה בשן. יש ליצור קשר בהקדם עם רופא השיניים לצורך קבלת עזרה ראשונה. רופא השיניים יבדוק את השן ויאבחן את הסיבה לכאבים ובמידה ויאבחן דלקת בשן יתחיל בטיפול שורש. טיפול זה בד״כ מוביל להקלה משמעותית בכאבים.

הלבנה פנימית עקב שינוי גוון השן

שינוי צבע בשן בודדת יכול לנבוע ממספר גורמים, ביניהם חבלה לשן וחומר סתימת שורש ישן. תופעה זו נראית הרבה פעמים בשולי כתרים ישנים באזור הקדמי וגורמת להפרעה אסתטית.  כאשר הגורם לשינוי הצבע הוא מתוך השורש הטיפול הוא פשוט וכולל הלבנה פנימית של השן - טיפול המבוצע במרפאה.

חידוש טיפול שורש

גורמים רבים עלולים לגרום לכישלון טיפול שורש. ביצוע הטיפול בתנאי בידוד לא מתאימים, המצאות אזורים לא מטופלים, איטום לקוי, ועוד. במקרים בהם יש חשש לדלף חיידקים עקב התפתחות עששת או זיהום סביב שן עם טיפול שורש, וכאשר שללנו סיבות אחרות לזיהום, נבצע חידוש טיפול שורש על מנת לשפר את איטום תעלות השורש. במהלך הטיפול יסולק האיטום הקיים, יבוצע ניקוי וחיטוי חוזר של מערכת תעלות השורש ויבוצע איטום חדש.

למה לא לעקור ולהחליף את השן בשתל?

חווית האכילה שונה בשן טבעית ובשתל. השן מוקפת במנגנון המאפשר תחושה של מרקמים על גבי השן גם לאחר טיפול שורש. טיפול שורש הינו טיפול יחסית צפוי, ובעל סיכויי הצלחה גבוהים, ושרידות של שתלים אינה גבוהה משרידות שיניים. לכן כדאי לשמר שן כל עוד אפשר..

מיקרוסקופ טיפולי

טיפולי השורש, חידושי טיפולי השורש וטיפולי השורש הכירורגים במרפאה מבוצעים תוך כדי שימוש במיקרוסקופ טיפולי.  המיקרוסקופ מאפשר זיהוי מורפולוגית השן לפרטיה, וביצוע מדויק של טיפול השורש. המיקרוסקופ משמש גם ככלי עזר לאבחנת סדקים בשורשים. בנוסף, משמש המיקרוסקופ בעת ביצוע הכנות בשיניים לקראת שחזורים אסתטיים כגון ציפויי חרסינה להשגת דיוק מירבי לתוצאות אופטימליות

טכנולוגיה בטיפולי שורש

טיפולי שורש בעידן המודרני מבוצעים תחת הגדלה המאפשרת ניקיון מדויק ויסודי של מערכת תעלות השורש. הכנת מערכת התעלות מבוצעת בעזרת מגוון רחב של פוצרי ניקל טיטניום שהינם חזקים, אך גם גמישים במידה המאפשרת ניקוי של תעלה השורש בצורה עדינה ומותאמת לתעלה. סוגים שונים של פוצרים מתאימים לסוגים שונים של תעלות שורש.

טיפול שורש כירורגי

הליך בו מבצעים חידוש של טיפול השורש דרך קצה השורש, באמצעות פרוצדורה כירורגית מזערית. הטיפול כולל קיטום של קצה השורש, ניקוי תעלת השורש, ואיטום. מבוצע במצבים בהם לא ניתן לבצע חידוש טיפול שורש, או שחידוש טיפול שורש לא הביא לתוצאה הרצויה ובמקרה בו ברצוננו לטפל בדלקת בשורש ללא פגיעה בשיקום הקיים

תנאים אופטימליים לטיפול שורש

לטיפול שורש המבוצע בתנאים אופטימליים עם הגדלה מתאימה, בידוד ע"י סכר גומי, ומכשור עדין ואפקטיבי סיכויי הצלחה גבוהים.

לתיאום טיפול