פתרונות יצירתיים למקרים מורכבים

שיקום לסתות מחוסרות שיניים על גבי שתלים

היום, בעידן השתלים הדנטליים, פחת השימוש בתותבות נשלפות. אנו מסוגלים היום, בתהליך קצר להגיע ממצב של הרס טוטאלי לשיקום זמני קבוע ולאחר תקופת החלמה לשיקום קבוע. בתהליך זה אין צורך בשלב מעבר של שימוש בתותבות נשלפות. כמובן שהטיפול מבוצע במקרים המתאימים בלבד.

כתרים אסתטיים

מראה בריא של הרקמות התומכות בשיניים הוא מרכיב חשוב בהשגת שיקום שיניים אסתטי. בעקבות מחלות חניכיים, עקירת שיניים וזיהומים, נפגעות רקמות העצם והחניכיים. שיטות שיקום מתקדמות מאפשרות לנו היום להשלים חסרים גדולים של עצם עם מינימום התערבות כירורגית. ניסיון לבצע שיקום של השיניים מבלי להתייחס לרקמות התומכות יביא למראה שיניים ארוכות ולא טבעיות. מראה טבעי של השיניים והאסתטיקה של השיקום הם שיקולים מרכזיים בעת תכנון תכנית טיפול שיקומית מורכבת.

שחזורים אסתטיים

אסתטיקה דנטלית היא עיקרון מוביל ברפואת השיניים המודרנית. קיימים חומרים דנטליים רבים בעלי תכונות המאפשרות לחקות את חומר השן המקורי באופן כמעט מושלם. לדוגמה, חומרים קומפוזיטים לשחזורים ישירים קדמיים ואחוריים, חרסינות מחוזקות לשחזורים אסתטיים בלתי ישירים קדמיים  (כגון Emax) וזירקוניה לדיוק, חוזק ואסתטיקה משופרת בשחזורים אחוריים.

טיפול בשחיקת שיניים

שחיקה של חומר השן נגרמת מסיבות שונות. שחיקה כימית, הידוק וחריקת שיניים, חולשה של חומר השן. במסגרת הטיפול נערך בירור של מקור השחיקה ובנוסף לשיקום הנזק שנגרם ניתן טיפול מונע  שימוש בתכשירים מאזני חומציות, סדי לילה והזרקות בוטוקס לשרירי הלעיסה.

ציפויי חרסינה

יצירת חיוך מושלם - כאשר צורת השיניים או הצבע שלהן אינו מספק ניתן ליצור ציפויים מחומרים שונים המודבקים ע"ג השיניים, לעיתים עם הכנה מינימלית של השיניים והימנעות מאבדן חומר שן בריא. הכנת השיניים לציפויים נעשית תחת הגדלה לצורך דיוק מקסימלי.

הלבנת שיניים

כולם רוצים שיניים לבנות. למעשה, טיפול הלבנת השיניים הוא טיפול פשוט הניתן במרפאת השיניים. קיימות שיטות שונות להבהרת שיניים. התהליך בו משתמשים במרפאה אורך כשעה וחצי, אינו פוגע בחומר השן ובעל תופעות לוואי מעטות, ללא תופעות לוואי לטווח הארוך. הצלחת טיפול ההבהרה תלויה בגורמים רבים כמו מבנה השן, הרגלים, הגוון ההתחלתי של השיניים ועוד. לאחר הטיפול במרפאה ניתן לקבל ערכת טיפול ביתית להמשך הטיפול או תחזוקת הגוון לאורך זמן.

טיפולי שיניים לגיל השלישי

למחלות סיסטמיות רבות ולתרופות רבות יש השפעה על תכנון תכנית הטיפול ועל טיפול השיניים. כחלק מתהליך איסוף הנתונים אנו שמים דגש רב על הבנת המצב הרפואי העדכני של המטופל והתרופות אותן הוא נוטל, מתייעצים עם הרופא המטפל במידת הצורך ומבצעים את השינויים הנדרשים בתכנית הטיפול. בזמן הטיפול ננקוט באמצעי הזהירות הנדרשים עמ"נ למנוע דימום, זיהום וסיבוכים נוספים. מחלת הסוכרת, לדוגמה, היא מחלה שכיחה באוכלוסיה ובמיוחד בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי. לסוכרת ביטויים קליניים שונים בחלל הפה ועלולה לגרום להחמרה של בעיות חניכיים ושיניים שאינן מטופלות. לכן, יש חשיבות רבה בטיפול ומעקב קפדני. בניגוד לדעה הרווחת, חולי סוכרת יכולים לעבור טיפולי שיניים מורכבים ובכללם טיפולים כירורגיים ושתלים דנטלים כאשר נלקחת בחשבון מידת איזון רמת הסוכר בדם.

טיפול שיניים תחת היפנוזה

חרדה דנטלית ברמות שונות נפוצה מאוד בקרב הפונים לטיפול במרפאה. החרדה במקרים מסוימים תוביל להימנעות מטיפול שיניים עד מצבי הזנחה קיצוניים וכאבי שיניים חמורים. במרפאה קיימת אפשרות לטיפול שיניים תחת היפנוזה. היפנוזה הוא תהליך פסיכולוגי בו האדם המוגדר כמהפנט מציע בעזרת מסרים מילוליים ולא מילוליים (סוגסטיות) לאדם המוגדר כמהופנט לחוות סדרה של שינויים בתחושה, תפיסה, קוגניציה, רגש, תהליכים פיזיולוגיים והתנהגות מוטורית (שינויים היפנוטיים). ברפואת שיניים השימוש בהיפנוזה הוא בעיקר להרגעה, הפחתת רפלקס הקאה והפחתת כאב.

טיפול שגרתי בחניכיים - שיננית

חלק משמעותי מהטיפול השוטף בשיניים הוא טיפול מונע בחניכיים – הסרת אבנית הוא טיפול המבוצע במרפאה במרווחי זמן קבועים בהתאם לצורך. במסגרת טיפול זה נערכת בדיקה יסודית של השיניים והחניכיים, ניתנת הדרכה להיגיינה אוראלית תוך דגש על עזרים מתאימים, ליטוש שחזורים קיימים, סילוק האבנית משטח פני השן להפחתת הצטברות חיידקים הגורמים לדלקת חניכיים, החלקת שטח פני השן וסילוק כתמים חיצוניים.

טיפול במחלות חניכיים

מחלת חניכיים היא מחלה כרונית פרוגרסיבית של הרקמות התומכות בשיניים. מחלת חניכיים שאינה מטופלת תוביל לאבדן שיניים ומהווה גורם סיכון למחלות לב ומחלות סיסטמיות נוספות.  הטיפול במחלת חניכיים כולל הדרכה להיגיינה אוראלית, הסרת אבנית על ותת חניכית, ניתוחי חניכיים וטיפול תרופתי. שמירה על בריאות הפה חיונית לשמירה על הבריאות הכללית!

אבחון נגעים בחלל הפה

בבדיקה הראשונית במרפאת השיניים ובבדיקות המעקב נבצע בדיקה של חלל הפה והריריות להמצאות נגעים חשודים. במידת הצורך נפנה את המטופל להמשך בירור. סרטן הפה נמנה על אחת הממאירויות הנפוצות בעולם. האזור הנפוץ ביותר בו מאובחן סרטן הפה הוא הלשון ורצפת הפה. על פי רוב הטיפול בסרטן הפה, המאובחן בשלב מוקדם הוא יעיל ביותר.

טיפולי שיניים תחת סדציה/הרדמה כללית

טיפולי שיניים תחת סדציה/הרדמה כללית מוצעים במקרים בהם מוצו אפשריות הטיפול האחרות ולא ניתן להשלים את הטיפול בצורה איכותית עקב חרדה, חוסר שיתוף פעולה או מגבלות רפואיות שונות.

הטיפול מתבצע ע"י ד"ר יפית בוקסנבאום במרכז טיפולים ייעודי ברמת החייל בשיתוף פעולה עם רופא מומחה להרדמה. המרכז כולל חדרי טיפולים, חדרי ניתוח, חדר התאוששות ומערך אשפוז יום ולילה במידת הצורך.

המרכז מאובזר במיטב הטכנולוגיות ועומד בתנאי משרד הבריאות לטיפולי שיניים תחת הרדמה כללית, תוך שימת דגש על בטיחות ונוחות המטופל.

לתיאום טיפול